Biotin Nedir? Hakkında Bilmek İstediklerimiz - Form Assist

Biotin Nedir? Hakkında Bilmek İstediklerimiz

Biotin nedir? sorusu ile belki de hayatınızda ilk defa karşılaşıyor olabilirsiniz. Ancak üzülmeyin bilmiyor olmanız bir şey ifade etmez. Şu an öğrenme vakti. Çünkü hem beynimize hem de zihnisel faaliyetlerimize katkı sağlayacak bir konu ile baş başasınız.


Biotin Nedir? Hakkında Bilmek İstediklerimiz 2

Biotin hakkında bir önceki yazımızda giriş yapmıştık. Bakalım biotin vücudumuzda başka ne gibi etkilere sahip.

Beyin Fonksiyonları Üzerindeki Etkileri:

Biotin, sinir sinyallerinin ve nörotransmitterlerin aktivitesinde etkili rol oynadığından sinir sisteminde çok önemlidir. B vitaminlerinin kalanıyla beraber hafızayı etkiler ve Alzheimer hastlaığı, demans gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı korunma sağlar. Ruh hallerimizi etkileyen hormonların salgılanmasında da rol oynaması nedeniye biotin pozitif ruh halini destekler, enerjinin artmasına ve konsantrasyonun korunmasına yardımcı olur.

Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkileri:

Biotin ve diğer B vitaminleri iltihaplanma, damar tıkanması, kalp krizi ve kalp rahatsızlıklarına karşı savunucudurlar. Özellikle krom ile birlikte alındığında iyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü azalttığı yönünde çalışmaların sonuçları olumlu görülmektedir. Yani kolesterol üzerinde biotin söz hakkına sahip :)

Tiroid Fonksiyonu Üzerindeki Etkileri:

Tiroid fonksiyonlarının düzgün çalışması için biotine ihtiyaç vardır. Tiroid bezi; açlık, uyku, ağrı algısı, ruh hali, enerji gibi vücutta bir çok fonksiyondan sorumlu bezlerdir. Doğru çalışmalarının önemi burda ortaya çıkmaktadır. B vitaminlerindeki bir eksiklik tiroid fonksiyonlarının bozulmasına ve yorgunluk, kilo alımı veya kilo kaybı, uyku problemleri gibi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Doku ve Kasların Üzerindeki Etkileri:

Biotin, vücut dokularının korunması ve onarılmasında kasların onarımı ve yapımı da dahil bazı fonksiyonlarda bulunur. Zayıflayan kasların güçlenmesine yardımcı olur. B vitaminleri ayrıca kas, eklem ağrıları ve iltihaplanmaların azaltarak hareket sorunlarının önlenmesini sağlar. En önemlisi B vitamini yetersizliği fetüs ve bebeklerde gelişim geriliğine neden olabilir.

Peki Biotini Besinlerden Nasıl Alabiliriz?

Diyetinizde biotinden faydalanmak için B vitamini içeren besinleri bol bol tüketmelisiniz. Yumurta, hayvan sakatatları, kuruyemişler, yağlı tohumlar, baklagiller ve soya fasulyesi, kepekli tahıllar, karnabahar, muz ve mantar…

Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM

Form Assist Diyetisyeni

Dilerseniz bir önceki yazımıza https://formassist.net/blogs/blog/ispanyol-kahvaltisi-pan-con-tomate/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.