Biotin Nedir? Hakkında Bilmek İstediklerimiz 1 - Form Assist

Biotin Nedir? Hakkında Bilmek İstediklerimiz 1

Biotin nedir? hakkına bilmek istediğimiz ve mutlaka bilmemiz gereken mevcut bilgiler bulunmaktadır. Sizi çok tutmadan hemen aklınızdaki sorulara ışık oluyoruz.

Biotin Nedir? Hakkında Bilmek İstediklerimiz 1

Her yerde duyduğumuz sürekli tablet olarak kullanmamız söylenen B7 vitamini nam-ı değer biotini; nedir, neler üzerinde etkilidir ve nelerde bulunur sizlere anlatacağım. Biotin hakkındaki yazımın ilk bölümüne hoş geldiniz.

Biotinin Metabolizma Üzerindeki Etkileri;

Biotin (B7 vitamini), metabolizmanın işlevlerini yerine getirebilmesinde kritik göreve sahip olan genlerin işlevlerini yerine getirmelerini sağlar. Biotin diğer B vitaminleri ile birlikte alındığında yenilen yemeğin kullanılabilir enerjiye dönüştürülmesinde gereklidir ve biotin bunu metabolizmada bir kaç yoldan yapar.

  • Karbonhidrat ve şeker kaynaklarından gelen glikozu enerji için gerekli ‘yakıta’ dönüştürür.
  • Vücut fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için proteinlerden amino asit elde edilmesine yardımcı olur.
  • Yağlar ve yağ kaynaklarından yağ asitlerinin elde edilmesinde rol oynar.

Vücut; glikozu, amino asitleri ve yağ asitlerini kullanabildiği zaman metabolizma düzgün şekilde çalışır. Biotin ayrıca Tip 2 Diyabet vakalarının çok yaygın olduğu toplumumuzda da dikkat edilmesi gereken bir vitamindir. Glikoz kullanımını artırır ve şeker metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur. Vücutta yeteri kadar B7 vitamini yoksa daha yavaş bir metabolizma belirtileri görülür. Halsizlik, yorgunluk, kilo alımı, sindirim sorunları, diyabet riskinin artması, iştah değişiklikleri, ruh halinin kötüleşmesi görülebilir.

Biotinin Kan Şekeri Üzerindeki Etkileri;

Biotin özellikle kromla birlikte alındığında şeker hastalığı olan kişilerde kan şekerini düşürmeye yardımcıdır. Ancak doktor kontrolünde gerekiyorsa ilaç tedavisi ve mutlaka beslenme tedavisi uygulanmalıdır. Peki biotin nasıl kan şekerine fayda sağlıyor? Basit. İnsülinin aktivitesini kolaylaştırıyor. İnsulinin vücutta daha iyi yanıt almasıyla birlikte prediyabet, tip 2 diyabet, kilo alımı ve metabolik sendroma neden olan kan şekeri düzensizliğinin azalmasına neden olur. Karaciğer tarafından glikoz üretimi artıran enzimlerin vücuttaki varlığını azaltarak da kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Biotinin Saç, Cilt ve Tırnak Üzerindeki Etkileri;

Biotin sağlıklı saç, cilt ve tırnak için gereklidir bu yüzden eğer biotin eksikliği yaşıyorsanız tırnaklarda incelme ve kırılma, saçlarda kırıklık ve kuruluk, ciltte tahriş olma ve dermatit ortaya çıkabilir. Biotini özellikle saç bakımı ve saç bakım ürünlerinde görürüz. Etkisini görmek için yemek gerektiğini veya besin takviyesi  hatırlatmakta fayda var. Saç sağlığı için ne kadar biotin almalısınız? Uygun dozaj, yaşınız ve biotin eksikliğiniz olup olmadığını doktor kontrolünde tespit etmelisiniz. Saç dökülmesi için biotin kullanmak söz konusu olduğunda, bir günde 1000 mikrogram biotin vitamini almak yeterlidir ve tabi ki biotin içeren besinler tüketmelisiniz. Biotin; sivilce, mantar enfeksiyonları, cilt kızarıklıkları, kuruluk ve çatlaklar içinde faydalıdır. DEVAMI BİR SONRAKİ YAZIDA…

Dyt. Meltem Pınar Yıldırım

Form Assist Diyetisyeni

Dilerseniz bir önceki yazımıza https://formassist.net/dusuk-fodmap-diyeti-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.