Basit Puding

İçerisinde nişasta, şeker, meyve özü, süt, su bulunan genellikle kek ve tatlılarımızda kullandığımız bir İngiliz tatlısı olan Puding için halk tarafından kısıtlı ve yüzeysel bilgi bulunmaktadır. Genellikle tencerede pişirildikten sonra tüketiminin zevkinin konuşulduğu bu güzel tatlı ile ilgili birkaç küçük bilgi vermek gerekirse; Puding, ülkemizde en çok muhallebi ile karıştırılmaktadır. Muhallebiden farklı olarak pirinç unu yerine nişasta kullanılır. Yerli tatlımız olan Muhallebi ile Puding arasındaki tek fark nişasta yerine puding kullanılmasıdır. Puding yine supangle tatlısı ile karıştırılmaktadır. Malzemeleri birebir aynı olsa da supangle koyu ve katı bir kıvama sahipken puding daha açık renkte ve daha sıvı bir kıvama sahiptir. Aralarındaki tek fark ise nişasta oranıdır. Bugün sizlere beslenmenize dikkat ederken bile tatlı yiyebileceğinizi gösteren basit bir puding tarifi vereceğiz.

Puding Besin Oranları

100 gramlık bir puding için besin değerlerini inceleyecek olursak; 119 kalori oranına sahiptir. Toplam yağ oranı ise 3,2 gramdır. 9 mg Kolesterol değerine sahip olan bu tatlı yiyecek 98 mg’de Sodyuma sahiptir. Potasyum 150 mg, Karbonhidrat ise 20 mg’dır. 3,2 gram protein bulunurken 2 mg’de kafein barındırmaktadır. İçerisinde yoğunluklu olarak A vitamini ve Kalsiyum bulundurur.

Puding Kullanım Alanları

Puding, günümüzde tatlılar, kekler, bisküvi ve daha birçok yiyecek çeşidinde sıkça kullanılmaktadır. Pudinglerinizi hazırladığınız zaman çeşitli meyve ve tatlı tozları ile daha güzel bir yiyecek haline getirebilirsiniz. Örneğin çilek, muz kullanımı pudingler için oldukça yaygındır. Ayrıca sadece puding üzerine Hindistan cevizi gibi detaylarda oldukça fazla güzel tat bırakmaktadır. Siz de aşırıya kaçmadan arada bir küçük kaçamak yapmak istiyorsanız Pudingi tercih edebilirsiniz. Canı puding isteyenler, tatlıya hayır diyemeyenler, bu pratik tarif sizin için!

Basit Puding Malzemeleri

  • 2 su bardağı yağsız süt

  • 4 yemek kaşığı chia tohumu

  • 2 yemek kaşığı ham kakao (kakao da olur)

  • 4 adet hurma

  • 1 tutam tuz ve vanilya

Yapılışı ise çok kolay! Tüm malzemeleri blenderdan geçir ve 1 saat buzdolabında beklet. En yakın arkadaşını çağır ve bu lezzeti onunla paylaş! Afiyet olsun...  

Meltem Pınar Yıldırım

Form Assist Diyetisyeni