B12 Vitamini İçeren Besinler

  B12 vitamini vücudun kendi başına yapamadığı mutlaka besinlerle veya dışarıdan takviyeyle alınması gereken bir vitamindir. Suda çözünebilir, farklı bir isim olarak kobalamin olarak da bilinir. Eğer son zamanlarda sıkça denge kaybı, unutkanlık, kulak çınlaması, karıncalanma hissi, halsizlik, iştahsızlık, dikkat dağınıklığı, dilde karıncalanma, ishal, çarpıntı oluyorsa B12 vitamininize baktırmanızı öneririz. Bu yazıda alışveriş listenizde eklenmesi gereken B12 zengin kaynakları yer alıyor. Keyifli okumalar :)
 
 1- Deniz Ürünleri
 
  Yüksek oranda B12 içeren Deniz ürünlerinin başında Sardalya, Somon, Alabalık, Ton balığı gelmekte. Örneğin 100 gr pişmiş Ton balığı yetişkin bir bireyin günlük B12 ihtiyacının %453 ‘ünü karşılamaktadır veya 100 gr istiridye %120’ sini karşılar. Ülkemizde balık tüketiminin az olması dolayısı ile B12 desteği olması açısından az tercih edilmektedir ancak önem verilmesi gereken ve sıklıkla tüketilmesi gereken besinlerden olmalıdır.
 
2- Et ve ürünleri
 
  Çoğunlukla zengin B12 içeriği dendiğinde aklan ilk gelen gruptur. B12 bakımından çok zengindirler. Örnek verilecek olursa 190 gram ızgara et yetişkin bir bireyin B12 vitamini ihtiyacını yaklaşık olarak %467 oranında karşılamaktadır.
 
3- Tahıllar
 
  Vejetaryenler için güçlü bir B12 kaynağıdırlar. Tahıllar tercih edilirken B12 bakımından zenginleştirilmiş tahıllar tercih edilmelidir.
 
4- Maya
 
  Zenginleştirilmiş mayalarda B12 içeriği yüksektir. Bu mayaların sıklıkla tercih edilme sebebi Vegan beslenmeye uygunluğudur. Ancak bahsedilen maya ekmek ve birada kullanılan maya değil, gıdalarda kullanılandır. Çünkü B12 besin mayasında doğal olarak bulunmamakta B12 bakımından zenginleştirilmiş mayalarda bulunmaktadır.
 
5- Süt ve süt ürünleri
 
  Süt ve süt ürünlerinin B12 açısından zengin olduğu bilinmekte. Yeni zamanlarda önem kazanan soya sütü, badem sütü ve pirinç sütü de B12 bakımından zenginleştirilmiştir ve vegan -vejeteryan beslenmesi için iyi bir B12 alternatifidir.
 
6- Yumurta
 
  İyi bir protein kaynağı olan yumurta beraberinde iyi bir B12 kaynağıdır da. 1 yumurta yetişkin bir bireyin B12 ihtiyacını yaklaşık olarak %23 oranında karşılamaktadır. Yumurta sarısı beyazından daha fazla miktarda B12 içermektedir ve emilimi daha kolaydır. Bu amaçla yumurtayı sarı veya beyaz şeklinde ayrı yemek değil tam olarak yemek daha uygundur.

Dyt. Kerime Bade Turan

Form Assist Diyetisyeni