Astım ve Beslenme - Form Assist

Astım ve Beslenme

Astım, bronşlardaki hareketlenme, mukus üretiminde artış, iltihaplanma ile akciğerlerde görülen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Astım ve Beslenme birbirleri ile çoğunlukla eşleştirilmese de, birbirlerine etkileri çoktur. En çok çocuklarda görülsede gün geçtikçe gün geçtikçe çocuk ve yetişkinlerde belirgin bir artış olmaktadır. Astıma neden olan faktörler; genetik, obez olup olmama durumu, cinsiyet, allerjik olmak, enfeksiyonlar, sigara kullanmak, mesleki nedenler, hava kirliliği ve beslenme olarak görülmektedir. Biz bu yazıda astım ve beslenme kısmını inceleyeceğiz. Ne yediğimiz gün geçtikçe önem kazanıyor. Hızlı olsun vaktim az diyerek sıklıkla tercih edilen fast- foodlar, şekerlemeler, trans yağ içeriği ile dikkat çeken cipsler, gazlı içecekler astım ile ilişkili bulunmuş. Peki astım gelişimini engellemek veya hastalığı semptomları şiddetlendirmeden beslenme ile nasıl kontrol altında tutabiliriz?

Astım ve Beslenme Tavsiyeleri

Antioksidanlar

Antioksidanların bir çok koruyucu rolünü daha önceki yazılarda bahsetmiştik. Antioksidanlar, hücrelerde meydana gelen oksidatif hasarı önlemektedir. Aynı şekilde astımın oluşmasına neden olan oksidatif stresi önlemede de etkili olduğu araştırmalarda gösterilmiştir.

Neler Tüketilmeli?

Sebze ve meyveler… Gün içinde renkleri fakrlı olacak şekilde sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmelidir.

  • A Vitamini: A vitamini sanıldığı gibi sadece gözler için etkili bir vitamin değildir. Aynı zamanda hücrelerin bütünlüğünün korunmasında ve onarılmasında çok önemli bir roldedir. Astım, akciğer hücrelerindeki mukuslanma ile ilişkili demiştik. A vitamini mukus salgısını artıran hücreleri azaltıyor.

Sakatatlar, sağlıklı yağlar, yumurta, balık, süt, havuç, cennet hurması, biber tüketilebilir.

  • C Vitamini: C vitamini oksidatif hasarı önleyen çok önemli bir antioksidan olduğundan akciğer sağlığı için çok önemlidir.

Tam mevsimi turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, biber, çilek, kivi…

  • E vitamini: E vitamini, serbest radikal hasara ve dolayısıyla oksidatif strese karşı vücudu koruyan önemli bir mikrobesindir. İmmün yanıtı, solunum yolu enfeksiyonunu azaltarak astımı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Yapılan bir araştırma E vitamini takviyesi almanın astımı azaltmadığını besinlerle alımının etkili olduğunu göstermiştir.

Badem, fındık, ceviz vb. kuruyemişler, zenginleştirilmiş bitkisel yağlar, hayvan etleri, yumurta vb…

  • Selenyum: Astımı meydana getiren olayları önleyen enzimin yapısına katıldığı için çok önemli bir mineraldir.

Hayvansal etler, deniz ürünleri, sakatatlar, sarımsak, sert kabuklu kuruyemişler vb.

  • D Vitamini: D vitamini, astıma neden olan hücreleri etkileyerek kilit bir rol oynamaktadır.  D vitamini dışardan alınamaz ve vücutta gerekli şartlar sağlandığında salgılanır. Bu yüzden beslenmemizde bazı besinlere yer vermemiz gerekmektedir.

Yağlı balıklar, yumurta, süt ve ürünleri vb.

  • Diyetin Yağ İçeriği: Astım, vücutta inflamatuar bir süreç olduğundan omega-3 tüketimi ve çoklu doymamış yağlar bu sürecin gelişimi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Burada dikkat etmemiz gereken yağ dengesini iyi kurmak olmalıdır. Yağsız diyet olmaz, doğru yağlar çok önemli diyoruz. Peki neden? Eğer omega-3 ve omega-6 dengesini kuramazsak vücutta inflamatuar yanıt başlar. Yani paragrafın en başına dönüyoruz. Astım gibi bir çok hastalığa neden olabilir.

Bunlara Dikkat Edin

Mısırözü yağı, aspir yağı, fındık yağı, ayçiçek yağı, pamuk yağı, kanola yağı omega-6 içerir. İstenilen omega-3 yağlarının daha fazla olmasıdır. Derin su balıkları, hamsi, sardalya, uskumru, chia tohumu, keten tohumu, ceviz, semizotu, avokado… Anne sütünün astım ve allerjiye karşı koruyucu olduğu araştırmalarca kanıtlanalı çok oluyor. Yapılan araştırma da anne sütünü az alan ve aşırı kiloya sahip insanların daha fazla astım hastası olduklarını söylemektedir. Obezite ile astım ise yakın bir ilişki içindedir. Obezite bir çok yönden astıma neden olmaktadır. Ortak mekanizmaları düşünüldüğünde beden ağırlığı yönetimi daha fazla önem kazanmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme ile bireysel ihtiyaçlar astım içinde göz önünde bulundurulmalıdır.

 Meltem Pınar Yıldırım 

Form Assist Diyetisyeni