15 Günlük Akdeniz Diyeti Challenge

Tüm dünya akdeniz diyetini beslenme alışkanlığı haline getirken bir adımda sen atmaya ne dersin? İşte sana harika bir challenge! 15 gün boyunca akdeniz tipi tarifler dene, beslenmene bu besinleri ekle ya da kendi tarifini oluştur… Sana vereceğim malzeme, fikir veya tarifler her gün için bir tane. Başlayalım!  

1.Gün

Izgara Balık + az yağlı pirinç pilavı + kırmızı pancar ve brokoli ile oluşturacağın menü ile çok uygun bir akşam yemeği planlayabilir hatta bu menü ile bir arkadaşını davet edebilirsin.  

2. Gün

Son trendlerden buddha bowl akımı tam olarak akdeniz diyetine uygun bir akım… Hazırlayacağın buddha bowl ile pratik ve besleyici bir öğün seçmiş olacaksın. Yapılışı için  

3. Gün

Akdeniz tarzı salatalık salatası :)) Salatalık, domates, soğan ve biraz peyniri sirke ile lezzetlendirdiğin bu salata bu sefer öğün olacak… Yaz aylarında ferahlatan bir tercih…  

4. Gün

Bonfile tavuk üzerine mozzarella ve domatesi koy, fırın tepsisine yerleştir. Baharatlarını ekle tepsiye biraz da sebze koy… Afiyet olsun….  

5. Gün

Gluten free day… Haşlanmış kinoanı zeytinyağı, limon, tuz ve baharatlarla harmanla. Izgara veya haşlanmış tavuğunu ekle biraz yeşillik ve sebze doğra. Tavuklu kinoa salatan hazır. Üstelik yanında da taşıyabilir.  

6. Gün

Sebze çorbası bu akşamın öğünü olacak! Biber, kabak, domates ve havuç ilk tercihlerin olabilir.  

7. Gün

Kabak, kıyma, domates sos sana verdiğim malzemeler… Zeytinyağı ve baharatları da kullanarak kendi tarifini oluştur.  

8. Gün

Humus ve sebze çubukları.. Tarif için  

9. Gün

Öğle yemeğini yanında taşıyacağın gün geldi. Sefer tası harekatı başlasın!!! Kurubaklagilli salata, ızgara tavuk/hindi veya balık ve meyveden oluşan bu öğün günü bitirene kadar sana enerji verecek…  

10. Gün

Zeytinyağlı enginar 10. günün yıldızı. Binbir çeşit tariften en zeytinyağlısını seçmeye ne dersin?  

11. Gün

Şöyle zeytinyağlı pilaki olsa yanına da bir balık… Heh işte tam olarak o gündesin, tadını çıkar…  

12. Gün

Falafel yanına biraz keçi peyniri, ceviz ve yeşillik der, sunumu ve öğünü sana bırakırım…  

13. Gün

Biraz makarnanın zararı olmaz. Sebzeli, karidesli makarna 15 günün kaçamağı olacak :)  

14. Gün

Bugün biraz daha değişik bir lezzet tatmak ister misin? Ispanak ve ton balığı ile salatanı hazırla. Limon ve baharatını ekle. Değişiklik katacak nokta portakal dilimlerin olacak :)  

15. Gün

Zeytinyağlı bir sebze yemeği ile 15 günlük challenge’ını tamamla…   15 günün sonunda diğer öğünlerine dikkat edersen, daha sağlıklı ve daha hafif hissedeceksin. Akdeniz tipi beslenmek ve formda kalmak bu kadar basit… Su içmeyi ve biraz da egzersiz yapmayı unutma..  

Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM

Form Assist Diyetisyeni