Sağlıklı Beslenme ve Kilo Koruma Yöntemleri Neledir?

Sağlıklı Beslenme

‘Katı diyet listelerine gelemiyorum.’

‘Kural konulduğunda psikolojik olarak kısıtlanmış hissediyor ve uyamıyorum.’

‘Diyet yapmaktan sıkıldım.’

‘Yok mu bana göre bir şeyler?’ diyorsunuz sürekli değil mi?

Şimdi bir nefes alın ve acele etmeyip sakince düşünün. İstediğin bir an önce zayıflayıp devam etmek olmamalı. Önemli olan verilen kilonun korunmasıdır. Eğer bunu başaramıyorsan hep başa dönecek ve bir süre sonra yorulacaksın. Bu yüzden ilk adımın sağlıklı yaşam olmalı. Sağlıklı yaşam alışkanlığını edindiğinde uyguladığın diyet programı kolaylaşacak, kilo kontrolünü daha rahat sağlayacaksın. Yapman gerekenleri 5 adımda senin için özetledim. Hadi hemen uygulamaya başla!

  • Beyaz un ve işlenmiş şekerden uzak durun. Alternatif unlara - nohut, chia, fındık, badem unu vb.- şans verin. Aynı tarifleri uygulayabildiğinizi göreceksiniz. Şeker alternatifi olarak hurma, keçiboynuzu özü kullanın.
  • Her öğüne mutlaka yeşillik ve sebze ekleyin. Kahvaltıdan başlayıp uyuyana kadar uyguladığınız tüm ana öğünlere mutlaka yeşillik ve sebze ekleyin. Hatta ara öğün olarak bile salatalık, havuç dilimlerini humus ile tercih edebilirsiniz. İşte farklı bir alternatif!
  • Günde 2 porsiyondan fazla meyve tüketmeyin ve meyve porsiyonlarını mutlaka öğrenin. Unutmayın hiç bir şey yok olmaz. Fazladan tükettiğiniz meyve yağ olarak depolanabilir.
  • Vücudun su ihtiyacını karşılayın. Mevsim şartları, yaş, cinsiyet, hastalık durumlarına göre değişiklik gösteren su ihtiyacını iyi belirleyin ve susama hissi gelmeden su için.
  • Mutlaka egzersiz yapın. Spor salonlarına kayıt yaptırmanıza ve ekstra bir çaba harcamanıza gerek olmadan hareket edin. Unutmayın fazladan yaptığınız her hareket yardımcı olacaktır.

Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM
Form Assist Diyetisyeni

En Çok Okunanlar

Ramazanda Kabızlığı Giderebilmek İçin 5 Önlem
Ramazanda Kabızlığı Giderebilmek İçin 5 Önlem
Ramazanda kabızlığı giderebilmek için 5 önlem öneriyoruz. Oruç tutarken bizi zorlayan sorunların başında kabızlık gel...
Daha fazla
Magnezyumdan Zengin 10 Besin
Magnezyumdan Zengin 10 Besin
Yemeklerden besin alırken magnezyumdan zengin 10 besin olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyor iseniz bir göz atın derim....
Daha fazla
Koronavirüsüne Karşı Bağışıklığımızı Destekleyen Beslenme Önerileri
Koronavirüsüne Karşı Bağışıklığımızı Destekleyen Beslenme Önerileri
Koronavirüsler insanların hayatlarında en az bir kez karşılaştıkları virüslerdendir. İnsanlarda görülen korona virüsl...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın