Sağlıklı Beslenme ve Kilo Koruma Yöntemleri Neledir?

Sağlıklı Beslenme

‘Katı diyet listelerine gelemiyorum.’

‘Kural konulduğunda psikolojik olarak kısıtlanmış hissediyor ve uyamıyorum.’

‘Diyet yapmaktan sıkıldım.’

‘Yok mu bana göre bir şeyler?’ diyorsunuz sürekli değil mi?

Şimdi bir nefes alın ve acele etmeyip sakince düşünün. İstediğin bir an önce zayıflayıp devam etmek olmamalı. Önemli olan verilen kilonun korunmasıdır. Eğer bunu başaramıyorsan hep başa dönecek ve bir süre sonra yorulacaksın. Bu yüzden ilk adımın sağlıklı yaşam olmalı. Sağlıklı yaşam alışkanlığını edindiğinde uyguladığın diyet programı kolaylaşacak, kilo kontrolünü daha rahat sağlayacaksın. Yapman gerekenleri 5 adımda senin için özetledim. Hadi hemen uygulamaya başla!

  • Beyaz un ve işlenmiş şekerden uzak durun. Alternatif unlara - nohut, chia, fındık, badem unu vb.- şans verin. Aynı tarifleri uygulayabildiğinizi göreceksiniz. Şeker alternatifi olarak hurma, keçiboynuzu özü kullanın.
  • Her öğüne mutlaka yeşillik ve sebze ekleyin. Kahvaltıdan başlayıp uyuyana kadar uyguladığınız tüm ana öğünlere mutlaka yeşillik ve sebze ekleyin. Hatta ara öğün olarak bile salatalık, havuç dilimlerini humus ile tercih edebilirsiniz. İşte farklı bir alternatif!
  • Günde 2 porsiyondan fazla meyve tüketmeyin ve meyve porsiyonlarını mutlaka öğrenin. Unutmayın hiç bir şey yok olmaz. Fazladan tükettiğiniz meyve yağ olarak depolanabilir.
  • Vücudun su ihtiyacını karşılayın. Mevsim şartları, yaş, cinsiyet, hastalık durumlarına göre değişiklik gösteren su ihtiyacını iyi belirleyin ve susama hissi gelmeden su için.
  • Mutlaka egzersiz yapın. Spor salonlarına kayıt yaptırmanıza ve ekstra bir çaba harcamanıza gerek olmadan hareket edin. Unutmayın fazladan yaptığınız her hareket yardımcı olacaktır.

Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM
Form Assist Diyetisyeni

En Çok Okunanlar

Kivi ve 10 Faydası Nelerdir?
Kivi ve 10 Faydası Nelerdir?
Kış mevsiminden hele de ocak ayının meyvesi: kivi ve 10 faydası var ise, bu yıl asla hastalanmayacağız. Çünkü kivi, b...
Daha fazla
Bebeğimizin Bağırsakları Neden Korumalıyız?
Bebeğimizin Bağırsakları Neden Korumalıyız?
Bebeğimizin bağırsakları içerisindeki çevre, yaşamın çok erken dönemlerinden itibaren programlanabilmektedir. Bu prog...
Daha fazla
Hamile Kalmak İçin Bunlara Dikkat Edin
Hamile Kalmak İçin Bunlara Dikkat Edin
Hamilelik Hamileliğe hazırlanırken veya hamile kalma ihtimalini güçlendirmek için en etkili yollardan biri beslenmeyi...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın